Ceļot un iepazīt jaunas vietas un cilvēkus ir aizraujoši. Krāšņā Indija, vientuļa sala, izaicinoša, šķēršļu pilna vide un pat ceļojums laika mašīnā uz 50 vai 60 gadu senu pagātni? To visu tagad vari piedzīvot pilnīgi bez maksas!
Dodies visizdevīgākajā ceļojumā pasaules vēsturē, nesperot ne soli! Palūkojies apkārt – tepat līdzās ir stāsti, kas atklās atšķirīgu pasauli. Aprunājies ar cilvēkiem no citas kultūras, ar citu ādas krāsu, no citas desmitgades, ar funkcionāliem traucējumiem.
Atvērts dažādībai piedzīvo vairāk!
Kas ir diskriminācija?
Diskriminācija ir situācija, kurā cilvēks piedzīvo atšķirīgu, visbiežāk negatīvu, attieksmi vai rīcību bez acīmredzami pamatota iemesla – tikai tāpēc, ka pieder noteiktai cilvēku grupai.
Visbiežāk cilvēki tiek diskriminēti dzimuma, rases vai etniskās izcelsmes, invaliditātes, vecuma, seksuālās orientācijas vai reliģijas dēļ.
Diskriminācijas rezultātā cilvēks tiek atstumts vai izslēgts, liedzot līdzvērtīgas tiesības, tādēļ diskriminācija ir aizliegta.
Diskriminācijas veidi:
- Diskriminācija uz dzimuma pamata – nepamatoti atšķirīga attieksme vai sliktāka izturēšanās pret sievietēm vai vīriešiem, arī pret grūtniecēm.
- Diskriminācija uz invaliditātes pamata – cilvēkam invaliditātes dēļ tiek liegtas tiesības, un pret viņu izturas citādi (labāk vai sliktāk) nekā pret pārējiem. Visbiežāk tas izpaužas darba vietā vai iegādājoties preces un saņemot pakalpojumus.
- Diskriminācija uz vecuma pamata jeb eidžisms – atšķirīga attieksme bez pamatota iemesla personas vecuma dēļ attiecībā gan uz gados jaunākiem, gan gados vecākiem cilvēkiem.
- Rasu diskriminācija – jebkuras atšķirības, izņēmumi, ierobežojumi vai priekšrocības, ko cilvēks saņem rases, ādas krāsas, nacionālās vai etniskās izcelsmes dēļ.
Kā rīkoties, saskaroties ar diskrimināciju?
Diskriminācijas atpazīšana un aktīva rīcība tās mazināšanai ir iekļaujošas sabiedrības pamats. Nestāvi malā un rīkojies!
- Atbalsti tos, kuri tiek diskriminēti! Aizstāvi diskriminētus cilvēkus gan sociālo tīklu diskusijās, gan īstajā dzīvē.
- Aizstāvi cietušos! Ja redzi diskriminējošu rīcību, aktīvi iejaucies vai meklē palīdzību.
- Izvērtē savu attieksmi un uzvedību! Pārdomā savus aizspriedumus un mēģini saprast, kā tie varētu ietekmēt tavus lēmumus vai darbības.
- Maini diskriminējošu uzvedību! Apzinies savas kļūdas, centies izlabot savu rīcību un būt iejūtīgāks pret citiem.
- Veicini daudzveidību savā darba vietā, skolā vai sabiedrībā! Piedalies pasākumos, kas atbalsta vienlīdzību un dažādību. Veic brīvprātīgo darbu organizācijās, kas cīnās pret diskrimināciju.
- Iestājies par likumiem un politiskajām iniciatīvām, kas veicina vienlīdzību! Atbalsti organizācijas, kas cīnās pret diskrimināciju un iestājas par vienlīdzīgām iespējām visiem. Izvēlies līderus, kuri aktīvi cīnās pret diskrimināciju un atbalsta dažādības politiku.
- Pamani diskriminācijas izpausmes darba vietā, skolā vai citur! Neatstāj diskriminējošu izturēšanos nepamanītu – pat ja tā ir ikdienas saruna vai joks.
- Izglītojies par diskriminācijas veidiem! Apzinies, ka diskriminācija var izpausties dažādās formās. Atpazīsti un cīnies pret to.
- Dalies ar informāciju! Izglīto citus, daloties ar faktiem, rakstiem un resursiem par diskrimināciju un vienlīdzību.
Kur meklēt palīdzību?
Latvijā strādā daudz organizāciju, kas sniedz palīdzību cilvēkiem, kuri cieš no diskriminācijas. Šīs organizācijas piedāvā juridisku palīdzību, atbalstu, nodrošina informāciju un citas iespējas, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri saskārušies ar nevienlīdzīgu attieksmi.
**Tiesībsarga birojs**
Tiesībsargs ir neatkarīga institūcija, kas uzrauga cilvēktiesību ievērošanu Latvijā, arī jautājumos par diskrimināciju. Viņi var sniegt palīdzību, veicot izmeklēšanu un sniedzot ieteikumus attiecībā uz diskriminācijas gadījumiem.
Adrese: Baznīcas iela 25, Rīga, LV-1010
Tālrunis: +371 67686768
E-pasts: tiesibsargs@tiesibsargs.lv
Mājaslapa: www.tiesibsargs.lv
Latvijas Cilvēktiesību centrs (LCC)
Latvijas Cilvēktiesību centrs ir nevalstiska organizācija, kas sniedz konsultācijas un palīdzību cilvēkiem, kas cieš no diskriminācijas. Viņi strādā, lai aizsargātu cilvēktiesības un veicinātu iecietību sabiedrībā.
Adrese: Skolas iela 21, 6. stāvs, 609c, Rīga, LV-1010
Tālrunis: +371 67039290
E-pasts:office@humanrights.org.lv, cilvektiesibucentrs@gmail.com
Mājaslapa: www.humanrights.org.lv
Resursu centrs sievietēm “Marta”
“Marta” ir organizācija, kas atbalsta sievietes, īpaši tās, kas cietušas no vardarbības vai dzimumu diskriminācijas. Viņi piedāvā juridisko palīdzību, psiholoģisko atbalstu un resursus sievietēm visā Latvijā.
Adrese: Matīsa iela 49-11, Rīga, LV-1009 (filiāles atrodas arī Liepājā un Rēzeknē)
Tālrunis: +371 67378539
E-pasts: centrs@marta.lv
Mājaslapa: www.marta.lv
Latvijas LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka”
“Mozaīka” ir organizācija, kas cīnās par LGBT+ kopienas tiesībām un palīdz novērst diskrimināciju, kas balstīta uz seksuālo orientāciju vai dzimuma identitāti. Viņi sniedz juridisku konsultāciju, atbalstu un izglīto sabiedrību par LGBT+ jautājumiem.
Adrese: Stabu iela 19-2, Rīga, LV-1011
Tālrunis: +371 28229099
E-pasts: info@mozaika.lv
Mājaslapa: www.mozaika.lv
Resursu centrs cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem “Zelda”
Resursu centrs cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem “Zelda” veicina deinstitucionalizāciju un sabiedrībā balstītu garīgās veselības aprūpes pakalpojumu attīstību cilvēkiem ar psihosociāliem traucējumiem un cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem. Tas tiek veikts caur pētījumiem, cilvēktiesību monitoringu, juridisko interešu aizstāvību un sabiedrības informēšanas un izglītošanas aktivitātēm.
Adrese: Mārupes 4-31, Rīgā, LV-1002
Tālrunis: +371 67442828
Tālrunis juridiskajām konsultācijām: +371 22062460 (darbdienās plkst. 9.00–17.00)
E-pasts: zelda@zelda.org.lv
Mājaslapa: https://zelda.org.lv/
Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”
“Apeirons” ir organizācija, kas aizstāv cilvēku ar invaliditāti tiesības un veicina viņu iekļaušanu, kā arī nodrošina pieejamības risinājumus un atbalsta pakalpojumus Latvijā.
Adrese: Kr. Valdemāra iela 38 k1,Rīga, LV-1010
Tālrunis: +371 22025922
E-pasts: info@apeirons.lv
Mājaslapa: https://www.apeirons.lv/
Patvērums “Drošā māja”
Šī organizācija sniedz palīdzību un atbalstu patvēruma meklētājiem, bēgļiem, cilvēktirdzniecības upuriem un migrantiem. Viņi piedāvā juridiskās konsultācijas, psihosociālo atbalstu, kā arī palīdz integrēties sabiedrībā.
Adrese: Lāčplēša iela 75-9/10, Rīga, LV-1011
Tālrunis: +371 67898343, palīdzības tālrunis cilvēku tirdzniecības upuriem: +371 28612120
E-pasts: drosa.maja@gmail.com
Mājaslapa: www.patverums-dm.lv
Valsts darba inspekcija (VDI)
Valsts darba inspekcija strādā ar darba tiesību un darba drošības uzraudzību, tostarp aizstāv darbinieku tiesības pret diskrimināciju darba vietā. VDI izskata sūdzības par diskriminējošu attieksmi darba vietā, kas balstīta uz dzimumu, vecumu, tautību, invaliditāti u. c.
Adrese: Kr. Valdemāra iela 38, k-1, Rīga, LV-1010
Tālrunis: +371 67186522
E-pasts: vdi@vdi.gov.lv
Mājaslapa: www.vdi.gov.lv
Valsts policija
Ja diskriminācija izpaužas kā draudi, vardarbība vai cita veida noziedzīgi nodarījumi, cietušais vai situācijas liecinieks var vērsties Valsts policijā. Policija var sākt izmeklēšanu, ja tiek ziņots par diskriminējošām darbībām, piemēram, naida noziegumiem vai fizisku un emocionālu vardarbību.
Tālrunis (vispārējais): 110
Mājaslapa: www.vp.gov.lv